List of Honor Roll Students

The following students made the Honor Roll List. The Awards Night Ceremony will be held at:
  • Juana Díaz Fine Arts Center (Centro de Bellas Artes Ada Mage de Juana Díaz)
  • Thursday June 2nd, 2016
  • 7:00 PM.
 
Students from 1st through 6th; 7th, 9th, 10th and, 11th grade will receive their honor and high honor medals. 
 
The following awards also will be given during the ceremony:

Academic Excellence Award – Elementary Level

Baseball Academy Awards

Teacher of the year

Student of the year

Athlete of the year - Elementary Level

Athlete of the year - Secondary Level

 
Congratulations! 
 

 

High Honor Students:

 
 

First Grade

Name

Colón Pagán, Jeanlouis

Defendini López, Alina

Negrón Brenes, Victoria C.

Pérez Colón, Hecmaris

Ramos Medina, Kamilah

Rivera Medina, Mariana C.

Sandoval Vega, Arnaldo

 

Second grade

Name

Betancourt Ortiz, Claudia

De Jesús Jiménez, Pablo A.

De Jesús Rodríguez, Esteban M.

González Reyes, Fabián

Muñiz Renta, Jorianix L.

Ortiz Rivera, Jorge

Rodríguez Barrios, Gustavo

Samuels Leon, Alanna

 

 

    Third grade

Name

González Delfino, Gabriel

Rivas González, Neytan

Robles Alberti, Camila S.

Rullán Laboy, Sebastián

 

Fourth grade

Name

Alicea Valle, Carlos

Alvarado Guzmán, Emanuel J.

Chamorro Jimenez, Miranda I.

Matos De Jesús, Eduardo D.

Morales Díaz, Dajaneris

Sanchez Gonzalez, Taisha

 

 

Fifth grade

Name

Alicea Valle, Adella

Cedeño Montalvo, Samuel

Diaz Perez, Alexandra

Negrón Alvarado, Amanda

Rodríguez Soto, Joseph Kaleb

Sánchez González, Victor

 

 

Sixth grade

Name

Alvarez Tur, Diego

Borges Rivera, Stefania

Diaz Perez, Monique

Rivera Medina, Carla

Rodríguez López, Yeral R.

Soto Moreu, Janesh

Torres Almodovar, Luis F.

Torres Almodovar, Pedro.

Urquiza Pérez, Solymar A.

 

 

Seventh grade

Name

Broche Ortiz, Abelardo

Gómez Martinez, Alejandra

Pagan Sobhan, Amy

Rivas González, Arantza

Texeira Santiago, Valeria P.


 

Ninth grade

Name

Melendez, Yohn

 

 

Tenth grade

Name

García Castro, Cristina

Rodriguez Velez, Giormarie

 

 

Eleventh grade

Name

Chamorro Jiménez, Joseph J.

Colón Avilés, André

Correa Bonilla, Katherine

Maldonado Ortiz, Valeria

Santiago Pagán, Tzunami

 
 
Honor Students:
 

First Grade

Name

Carmona Torres, Liah I.

Cotty Torres, Wilianys N.

González González, Giulianna

Gonzalez Ortiz, Amaia

Rodríguez Colón, Hector

Ruperto Rivera, Karielys A.

Sittig Martínez, Angelina J.

Urquiza Pérez, Javier A.

 

Second Grade

Name

Falcón Torres, Daniel E.

Flores Avilés, Alondra I.

Ginorio Ramos, Ambar

Ortiz Meléndez, Yai J.

Pagán Pagán, Jan M.

Reyes Cedeño, Gadriel E.

Rivas Rodríguez, Sebastián

Rodríguez Ramos Adriana S.

Rodríguez Rodríguez, Jatniel

 

Third grade

Name

Báez Williams, Annelise

Colón Colón, Jayden J.

Colón Flores, Alanis

Descartes Santana, Valeria

Falcón Hernández, Ryan

Martell Segarra, Allan

Negrón Alvarado, Valeria

Quintana Guzmán, Ryan

Rivera Morales, Joen E.


 

Fourth grade

Name

Cruz Prado, Aleana

Cruz Torres, Sebastián

Díaz Rullán, Paola

Munther Khatib, Fuad

Pagán Sobhan, Grace Y.

Rivera Cruz, Alana

Rodríguez Nazario, Sol Y.

Salazar, Taina Amika

Zayas Cotto, Valeria

 

Fifth grade

Name

Borges Rivera, Amy

Colón Flores, José Rafael

Colón Pagán, Jeankarlo

Defendini López, Isabella

Gómez Ramirez, Ryan M.

Gonzalez Ortiz, Camelia N.

Martell Segarra, Christian

Pagán Pagán, Karol I.

Rodríguez Morales, Jahir

Santiago Rivera, Giordano T.

 

Sixth grade

Name

Caraballo Rivera, Lara G.

Morales Rodriguez, Lorianis M.

Muñoz Descartes, Jorge Miguel

Ortíz Otero, Janelys

Toro Cruz, Claudia

 

Seventh grade

Name

Lafontaine Escalera, Yerneliz

Rodríguez Torres, Alondra

Santiago García, Oscar J.

Vazquez McGann, Althea I.

Velázquez Guadalupe, Nilany


 

Ninth grade

Name

De Jesús García, Mine

Guillen Torres, Ian Pablo

Hernandez Legrand, Armando

Lopez Dominguez, Paola

Pacheco Colón, Juan R.

Torres Alicea, José M.

Torres Torres, Samuel

 

 

Tenth grade

Name

Alvarez Toledo, Nathaniel

Aquino Tur, Gabriel

Benitez Nieves, Michelle

Cubí Negrón, Armando

Echevarría Arroyo, Deborah

Feliciano Ufarry, Derek S.

Gómez Martínez, Omar

Hernandez Martinez, William

Oquendo Herencia, Bernice

Ortega Vélez, Michael

Pacheco Colón, Natalie M.

Rodríguez Berlingeri, Jaried

Serpa Irizarry, Diego E.

Soto Moreu, Adriel

 

 

Eleventh grade

Name

Hernandez Legrand, Alejandro

Negrón Rivera, Orlando

Santiago León, Samuel

Vives Correa , Orlando

 
 

The following students will be getting their honor and high honor medals during their graduation:

 

8th Grade Graduation

The 6th, 7th, and 8th Grade Point Average (GPA) was used to determine which students will receive the honor and high honor medals.

 

High Honor Students:

  1. Alanis G. Cubí Negrón
  2. Abdiel Lafontaine Escalera
  3. Rocío Quintana Guzmán
  4. Yadzia Velázquez Guadalupe

 

Honor Students:

 

  1. Valeria de los A. Colón Quiles
  2. Abdías J. Méndez Rivera
  3. Jan Morales Escalera
  4. Trinity Rivera Rodríguez

 

12th Grade Graduation

The 9th, 10th, 11th, and 12th Grade Point Average (GPA) was used to determine which students will receive the honor and high honor medals.

 

High Honor Students:

 

  1. Angel Colón Avilés
  2. Dylan Torres Alicea – Washburn Baseball Academy

 

Honor Students:

 

  1. Stephanie Brady Santiago
  2. Fernando Ramos Rivera
  3. Luis A. Rivera Sierra
  4. José Rodríguez Camacho – Washburn Baseball Academy
  5. Athos G. Vega Torres
  6. Jonathan Vives Correa
 
 
Posted:  5/21/2016
 
Updated:  5/27/2016
Published Print