Official List of English Week Winners at Washburn School in Puerto Rico


Elementary Level English Week Official List of Winners 

Spelling Bee

First Grade

1st.    Derek Gonzalez

 

2nd  Kamila Valles

 

3rd – Gianna Rivera

 

Second/Third

1st– Veli E. Rosario

 

2nd– Jansiel Otero

 

3rd– Nayelie Báez

 

Fourth/Fifth Grade

1st - Noraida

2nd– Jansiel Otero

 

 3rd– Nayelie Baez

 

Sixth Grade

 

1st – Anneliese Baez

 

2nd - Neytan Rivas

 

3rd - Lisbeth Roman

 

Show and Tell                                                 

Pre-K                                                                                     

1st– Nandiel Mangual    

                                                        

2nd– Ariana Isabel Gonzalez

                                                

3rd– Kellymar Martinez                                                           

 

Kinder Gold/Kinder Blue                                                     

1st– Sebastian Santiago  

                                                     

2nd– Ian L. Espada    

                                                           

3rd– Gerardo Echevarría                                                      

 

Tongue Twisters                                      

First Grade                                                                   

1st– Derek Gonzalez

                                                                 

2nd– Arwen Pagan

 

3rd– Angelique I. Cedeno                                                          

 

Second/Third Grade

1st– Jia Qi Lin

                                                                       

2nd– Nayelie Baez 

                                                                 

3rd– Johanily Rodriguez                                                        

                                                                                               

Fourth/Fifth Grade

1st– Fabian Gonzalez

 

2nd– Gustavo Rodríguez

 

3rd– Karolee Rodríguez

 

Sixth Grade

1st– Carlos Gonzalez

 

2nd– Lisbeth Roman

 

3rd– Alanis Colon

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Middle and High School English Week 2019 
Official List of Winners

 

  Spelling Bee

   1st – Amy Borges

   2nd- Camelia Gonzalez

   

   3rd – Samuel Cedeno

 

Ninth/Tenth Grade

 1st– Stefania Borges

 

 2nd– Valeria Texeira

 

 3rd– Alejandra Gómez

 

 Eleventh/Twelfth Grade

    1st–Paula Rivera

   

    2nd– Valeria Colon

      

    3rd– Rocío Quintana

 

Speech                                                                                                                                                           

1st– Loghan Needham

                                                          

2nd– Hernan                                                                          

                                                                                               

Poetry

Seventh/Eight Grade                                                            

1st– Samuel Cedeno  

                                                           

2nd– Alfonso Briceno  

                                                         

3rd– Alana Rivera                                                                  

                                                                        

Ninth/Tenth Grade                                                         

1st– Nashaly Vega

                                                                

2nd– Arantza Rivas

 

3rd– Claudia Toro     

 

Eleventh / Twelfth Grade  

                                                                                               

1st– Rocio Quintana  

                                                

2nd– Valeria Colon 

                                                               

3rd– Paola Lopez                                                                  

                                                                                               

Spoken Poetry

1st– Alejandra Gomez

 

2nd– Amanda Negron

 

3rd– Alfonso Briceno

 

Storytelling Competition

1st– Adrian Colon

 

2nd– Claudia Toro

 

3rd– Rocio Quintana